Na letošní vánoční zájezd jsme se vypravili 7. prosince 2024 na Pardubicko. Bylo nás celkem 48, pod vedením Dáši Jotovové.
Navštívili jsme zámek Pardubice, prohlédli jsme si vánočně vyzdobené rytířské sály, valy a opevnění a dozvěděli jsme se mnoho o historii zámku a panství. Nejdůležitější období zámku bylo od roku 1490, kdy panství koupil Vilém z Pernštejna a přestavěl původní hrad na renezanční palác. Vystavěl i opevnění a valy kolem celého areálu. Uvnitř zámku se zachovaly rytířské sály se zbytky renezančních nástěnných maleb. Velmi hodnotné jsou dva ranně renezanční malované stropy a vstupní zámecký portál. Na fasádách paláce je sgrafitová výzdoba. V zámku byl později zřízen pivovar, sklady a byty. Na konci 70. let zámek chátral a byl uzavřen. Teprve od roku 1997 byl postupně opravován a otevřen pro veřejnost. Je majetkem východočeského kraje a jeho uživatelem je Východočeské muzeum. Od roku 2010 je národní kulturní památkou.
Po prohlídce zámku jsme se prošli po valech a zamířili na Pernštejnské náměstí. Ve stáncích jsme si koupili něco na zahřátí a hlavně vánoční dárky z pardubického perníku. Počasí bylo téměř jarní, proto jsme se ještě prošli po nábřeží kolem Labe.
Druhá zastávka byla v Holicích, kde jsme navštívili Africké muzeum Dr. Holuba. Poslechli jsme si zasvěcený výklad paní průvodkyně o Dr. Holubovi a jeho dvou cestách do Afriky, podívali se na film a potom si prohlédli jednotlivé exponáty. Kromě vycpaných zvířat a obydlí původních obyvatel Afriky zde byla i výstava betlémů z mnoha zemí světa. Nejznámějším exponátem je lev Princ, kterého si Dr. Holub ochočil při svém prvním pobytu v Africe a který tam tragicky zemřel.
Návštěvou muzea jsme byli nadšeni, protože málokdo z nás v něm byl, možná kdysi se školním výletem. Takže jsme z Pardubicka odjížděli s pocitem, že v té naší republice je stále co objevovat.