20.-24. 8. 2014 fotogalerie Chiemsee
Naši cyklisté v počtu 38 vyjeli poznávat okolí největšího bavorského jezera Chiemsee, nazývaného „Bavorské moře“. Je v něm několik ostrovů, nejznámější jsou Herreninsel se zámkem Ludvíka II. ve stylu Versaille a Fraueninsel s klášterem a dalšími stavbami až z 10.st.
Odjeli jsme z Jablonce autobusem brzy ráno, v Praze jsme nabrali několik našich přátel a pokračovali přes Linz a Salzburg na ubytování do městečka Siegsdorf. Bydleli jsme zde pět dní v mládežnické ubytovně s polopenzí.
Ve čtvrtek nás autobus zavezl do města Seebruck s přístavem, z něho jsme jeli na kolech do přístavu Chieming a do jižní části jezera. Tam nás nejvíce zaujala chráněná oblast s mokřady, kde jsme z rozhledny pozorovali vodní ptáky, kterých zde bylo napočítáno 300 druhů. Každou zimu se zde shromažďuje 30.000 tažných ptáků, jezero je vyhlášeno oblastí mezinárodního významu podle Ramsarské konvence.
V pátek jsme se na kolech vydali do města Ruhpolding se známým biatlonovým stadionem a dojeli jsme k jezerům, kde jsme si odpočinuli a mimo jiné spravili tři píchlé duše. Přes Ruhpolding jsme se zase vrátili do Siegsdorfu. Další skupina jela až do střediska zimních sportů Reit im Winkl a přes Marqwartstein kolem hory Hochfeln.
V sobotu pršelo , proto jsme jeli autobusem na pěší výlet na ostrovy. V Prienu jsme nastoupili na loď a dopluli na ostrov Herreninsel. Prohlédli jame si zámek a francouzské zahrady. Vešli jsme i do malého kostela, kde byl pokřtěn slovinský kníže Gorazd a prohlédli si muzeum v bývalém klášteře. Nasedli jsme znovu na loď a pluli na ostrov Fraueninsel. Navštívili jsme Torhalle, postavenou v roce 782 bavorským vévodou Tassilem III a klášter , který založil roku 782. Viděli jsme kopii Tassilova poháru, jehož originál je uchováván v pokladnici kláštera Kremsmuenster, jehož zakladatelem je rovněž tento vévoda. Ostrov je obydlen, jsou zde penziony a restaurace, je zde spousta květin, zahrad a malých přístavů. Po prohlídce jsme nastoupili na loď a jeli zpátky do přístavu a autobusem do Siegsdorfu. Večer jsme si ještě prohlédli alespoň zvenčí muzeum mamuta, který byl nalezen poblíž města a došli jsme se i podívat na rokli, v níž byl objeven.
V neděli jsme odjeli do města Traunstein, které bývalo významné svými solivary. Ročně se zde vyrobilo až 10000 tun soli, provoz byl zastaven v roce 1912. Prohlédli jsme si památky na tuto dobu – solné domy a solnou kapli. Prošli jsme krásným náměstím s mnoha starými domy, kostel, zachovalé městské brány a pivovar. Potom jsme už jeli domů přes Passau a Šumavu a cestou jsme vzpomínali na krásné zážitky v kraji Chiemsee.